Simona Halep, învinsă categoric la Hong Kong de Blinkova

Simona Halep a fost eliminată în turul 2 al turneului de la Hong Kong, fiind învinsă de Anna Blinkova cu un scor clar de 2-6, 1-6. Românca nu a reușit să facă față ritmului impus de adversara sa, clasată pe locul 78 WTA, cedând meciul fără a avea șanse de revenire.

### Probleme fizice pentru Simona Halep

Simona a pășit pe teren cu o vizibilă stare de oboseală, acuzând dureri la coapsa dreaptă. După ce a pierdut primul set, Blinkova a reușit să obțină un break la începutul setului secund, dominând partida și exercitând o presiune constantă asupra româncei.

Halep reușise să revină pe teren după ce a învins-o pe Arina Rodionova în primul tur, cu un rezultat de 6-2, 4-6, 6-4, într-un meci extrem de solicitant. Aceasta a fost prima sa victorie după o pauză de 777 de zile, în urma unei suspendări pentru dopaj și a unor accidentări recente.

### Detalii despre înfrângerea cu Anna Blinkova

– **Scor:** 2-6, 1-6
– **Probleme de sănătate:** Simona a acuzat dureri la coapsa dreaptă.
– **Performanța lui Blinkova:** A dominat clar întâlnirea.

După meciul câștigat împotriva Rodionovei, Halep a declarat: „A fost o plăcere să joc după atât de mult timp. Am muncit din greu și am câștigat. După setul doi, am simțit puțină presiune, dar am reușit să revin, jucând împotriva unei adversare care a avut o prestație foarte bună.”

### Competiția de la Hong Kong

Deși turneul nu a fost transmis la televizor în România, fanii au putut urmări meciurile online pe site-ul oficial al WTA. Halep a reușit să facă un salt semnificativ în clasamentul WTA, urcând 251 de poziții, ajungând pe locul 879, după ce a început competiția pe locul 1130.

Simona a subliniat importanța îngrijirii de sine, spunând: „Mulțumesc tuturor celor care au venit. Mă simt foarte obosită, dar am venit aici pentru că am avut o oportunitate, după ce am primit un wild-card. Îmi place să joc aici, dar a fost foarte greu astăzi. Vreau să mă recuperez, pentru a putea juca din nou mâine și să am grijă de corpul meu. Am dat tot ce am avut în acest meci și acum vreau să mă odihnesc.”

Dacă ar fi reușit să treacă de Blinkova, Halep ar fi întâlnit în sferturile de finală câștigătoarea meciului dintre Emma Navarro și Kimberly Birrell. Chiar dacă revenirea sa nu a avut rezultatele dorite, Simona Halep rămâne hotărâtă să continue competițiile.