David Popovici, din nou în atenția lumii . Sportivul s-a calificat în finala 100 metri liber de la JocurileOlimpice de la Paris2024. A terminat cursa pe locul 2..

**David Popovici se pregătește pentru a doua semifinală:**

David Popovici, de 19 ani, va concura în semifinalele de la 100 metri liber în această seară, după ce a câștigat medalia de aur la 200 metri liber în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024.

**Actualizare: 21:46**

David Popovici a terminat semifinala pe locul 2, cu un timp de 47.66 secunde.

**Știrea inițială:**

David Popovici va participa în semifinalele probei de 100 metri liber în această seară, începând cu ora 21:37. Cursa va fi transmisă live pe TVR 1 și Eurosport 1.

El va începe din culoarul cinci, același din care au plecat cinci campioni olimpici anteriori.

Popovici a avansat în semifinalele probei de 100 metri liber cu al treilea timp, după ce a câștigat seria a 9-a cu un timp de 47.92 secunde, având al cincilea timp la 50 de metri.

Pentru a se califica în finală de pe același culoar, David trebuie să obțină al doilea timp în semifinală.

**David Popovici, după câștigarea medaliei de aur:**

„Medalia nu a fost obiectivul principal. Scopul era să mă simt bine și să concurez cu cei mai buni din lume. E o onoare să fiu aici. Nu am luptat pentru medalie, dar am reușit să o câștig. A fost o competiție foarte strânsă, dar am fost determinat să nu cedez niciun moment. Lacrimile de bucurie au fost inevitabile, iar momentul a fost unul de vis pentru mine, având în vedere că visam să ajung la Jocuri încă din copilărie. Mulțumesc tuturor celor care m-au susținut”, a spus David Popovici.