Câți Bani incasează David Popovici după ce a cucerit medalia de Aur

David Popovici va fi premiat cu 140.000 de euro de către Comitetul Olimpic și Sportiv Român după ce a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, conform declarațiilor Elisabetei Lipă, președinta Agenției Naționale pentru Sport.

Elisabeta Lipă a precizat: „Pentru o medalie de aur, sportivii români primesc 140.000 de euro, pentru argint 100.000 de euro și pentru bronz 60.000 de euro.” Aceste premii reflectă recunoașterea valorii performanțelor olimpice ale sportivilor.

În finala de la 200 m liber, Popovici a avut o cursă captivantă, fiind inițial pe locul al doilea după prima lungime, al treilea după 100 de metri, dar a reușit să urce pe locul al doilea la 150 de metri, depășindu-l pe britanicul Matthew Richards în ultimele momente ale cursei. Popovici a terminat cu timpul de 1:44:72, cu două sutimi înaintea lui Richards.

De asemenea, Popovici, dublu campion mondial și cvadruplu campion european, a obținut prima medalie olimpică din istoria înotului masculin românesc. Pe podiumul de la Paris s-a mai aflat și americanul Luke Hobson, cu timpul de 1:44:79.

David Popovici, care a adus prima medalie a României la JO 2024, va concura și în proba de 100 m liber, cu seriile programate pentru marți la ora 12:15 și semifinalele la ora 21:30.

Ultima medalie olimpică în înot pentru România a fost câștigată în 2004, când Camelia Potec a obținut aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate.